Бавно печени ребра на барбекю и смачкани хрупкави картофи

Тази рецепта на практика съчетава три рецепти в една:

За домашен барбекю сос

За ребра на BBQ и

За смачкани хрупкави картофи

Знам, че звучи като много работа за едно ядене, но всъщност не е – всичко си се готви почти само и единственият ангажимент е да се хвърля по едно око от време на време.

Домашен барбекю сос

Ако не сте капризни и нямате хранителни непоносимости може направо да си купите една бутилка барбекю сос по избор от магазина и да си ползвате него. Аз обаче не мога да се похваля с лукса за подобна свобода и приготвям безглутенов барбекю сос вкъщи. Хубавото на този сос е, че може дълго да живее е хладилника и да се ползва и за други манджи (например за дърпано свинско или за топване на фалшиви пържени картофки)

Продуктите:

375 мл. доматен сок

130 гр. тъмна кафява захар

4 с.л. био ябълков оцет

3 с.л. соев сос

1 с.л. сух босилек стрит на прах

1 с.л. безглутенова подправка за барбекю

Излишно е да споменавам, че всички съставки са с маркировка „без глутен“, което също си е предизвикателство. На огромна част от продуктите и подправките ситничко пише – Може да съдържа следи от глутен. Затова този път ще напиша и по-конкретно за всеки продукт какъв е и от къде може да се купи, за да съм от помощ. Доматеният сок е на една италианска марка (познавам я като я видя, но не й помня името) Има го на био щанда в магазините “Фантастико”. Безглутеновата подправка е немска и до момента съм я открила само в един единствен магазин в София (за мой ужас беше изчезнаха по едно време трайно от регала, но аз досаждах няколко пъти на управителя и той, виж и здрав да е, я върна в постоянния асортимент). Магазинът е “Хит Макс” в Младост. Соев сос без глутен купувам основно на  марка Kиkkoman и за щастие е наличен във всички големи супермаркети.

Приготвяне:

Доматения сок заедно с всички останали съставки се слагат в дълбока тенджера на котлона. След като сместа заври се разбърква добре и котлонът се намалява на ниска степен (2 от 9) и се вари около 20 минути до получаване на желаната гъстота. След това се прехвърля я съд за съхранение, който може да се затваря добре (аз го съхранявам в стъклената бутилка на доматения сос, която е с винтова капачка)

Ако обаче не ви се занимава или нямате време, може да си направите и супер бърз барбекю сос, които да ползвате за ребрата – в дълбока чаша смесвате кетчуп, соев сос и безглутенова подправка (всичко в пропорция на око и според вкуса), разбърквате и това е. Признавам си, че аз често хитрувам така 😊

Бавно печени ребра

Продуктите:

1,5 кг. свински ребра (цяло парче)

150-200 мл. сос барбекю

Приготвяне:

Тук две неща са от голямо значение за успеха на рецептата – качеството на месото и уредът за печене.

Нашето барбекюто е супер мощно и с капак. Мисля, че точно капакът е разковничето, но ако не разполагате с такъв уред мисля, че може да увиете ребрата в алуминиево фолио за почти целия период на изпичане и да го махнете в последните 15 минути (мисля, не съм сигурна 😊)

Видно от снимката аз избирам ребра с по-дълга кост и не много дебели. Обикновено около 1,5 кг. парче. Месото се измива, подсушава с кухненска хартия и след това намазва обилно с барбекю соса. Маринова се затворено в кутия в хладилник за 24 часа.

Преди печене барбекюто първо се загрява на силна степен. Трябва да започне буквално да пуши. След това парчето месо се слага в най-слабата чат от скарата с костта надолу, уредът се намалява на ниска степен, капакът се затваря и се пече около час и 40 минути (без да се отваря капакът изобщо, за да не се губи топлина). После месото се намазва още веднъж с барбекю сос както е на скарата и се пече последни 10-15 минути за лъскав апетитен загар.

Оставя се да почине 10 минути и се реже.

Смачкани хрупкави картофи

Продуктите:

Картофи в еднакви размери

Сол

Зехтин

По желание – магданоз, копър или друга любима зеления за поръсване

Приготвяне:

Картофите се измиват добре и се сваряват за около 20 минути или докато при бодване вилицата влиза без съпротивление.

След сваляне от котлона се охлаждат веднага със студена вода.

В голяма тава се слага хартия за печене и се поръсва съвсем малко зехтин.

Картофите се разполагат в тавата на голямо разстояние един от друг и всеки картоф се смачква с уреда за мачкане на картофи или с вилица.

Поръсват се със сол и зехтин и се пекат в предварително загрята на 200-220 градуса фурна до златист цвят.

След изпичане по желание се поръсват със зелении.

А сега е ваш ред – гответе си вкусна храна и се радвайте на живота, сега, веднага, защото Утре никой не ни го гарантира.

1 Коментар

  1. Имах щастието да опитам ребърцата лично – невероятни! Компанията беше още по-добра.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *